ДСП та ДВП — широко затребувані плитні матеріали, які виготовляються із продуктів деревообробки. Однак вони мають між собою багато технічних та експлуатаційних відмінностей. Листи відрізняються структурою, фізико-механічними характеристиками, зовнішнім виглядом. Хоча вони однаково успішно застосовуються в будівництві та меблевому виробництві, взаємозамінними матеріали не можна назвати. Щоб підібрати оптимальний варіант для конкретних цілей, необхідно чітко уявляти різницю між ДСП і ДВП.
ДСП виробляють із відходів переробки недорогих порід дерева з додаванням синтетичних смол. Для виготовлення ДВП використовують подрібнену деревну стружку (тирсу) із волокнами целюлози та добавками, на кшталт каніфолю, парафіну і різноманітних синтетичних полімерів.
ДСП формують методом гарячого пресування, після чого готовий матеріал ламінується або покривається полімерами. На зрізі листа добре видно елементи стружкової основи.
В свою чергу, ДВП може бути виготовлена як сухим, так і мокрим способом, коли подрібнена деревина пропарується, формується та висушується.
ДСП — матеріал середньої щільності (до 750 кг/м3). Щільність же варіюється у більш широкому діапазоні, для готової плити цей показник може сягати 1000-1200 кг/м3. Ви можете купити лист ДВП залежно від сфери використання, навіть для найбільш вимогливих конструкцій.
Найбільш поширені способи обробки поверхонь плит ДСП – шліфування та ламінація. Поверхня ДВП може облагороджуватися нанесенням тонкодисперсної деревної маси, підфарбовуванням, іноді ламінується. Також обидва матеріали можуть облицьовуватися шпоном.
Плити ДВП і ДСП однаково виробляються з екологічно чистої основи, яка є абсолютно безпечною як для людини, так і для довкілля. Але в процесі виробництва до деревини можуть додаватися зв’язуючі та інші компоненти синтетичного походження. Вони необхідні для надання матеріалу відповідних характеристик. Під час виготовлення листів ДСП використовуються формальдегідні смоли, які є токсичними для людини. У той же час, у складі ДВП токсичні домішки відсутні. Подібний недолік ДСП зазвичай вирішується мінімізацією смол та додатковою обробкою.
ДСП є ідеальним варіантом для створення фасадів та полиць меблів, облаштування сухої стяжки, виготовлення опалубки, створення каркасів тощо. При цьому, якщо довіритися перевіреному виробнику, то ДСП підійде і для дитячої кімнати, і для кухні, і для іншої кімнати, де важливе значення має екологічність.
ДВП зазвичай використовують для облаштування теплоізоляції, створення днищ м’яких меблів, перегородок, елементів декорування. Листи з більш високою щільністю підійдуть для вирівнювання підлоги, виробництва тари, оздоблення архітектурних конструкцій тощо.
Таким чином, обидва матеріали є досить функціональними. Вибір конкретного варіанту залежить від особистих потреб або поставлених задач.